Drogie Koleżanki i Koledzy,
Gorąco zapraszam wszystkich do udziału w najważniejszym spotkaniu polskiej alergologii, czyli Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, który odbędzie się w dniach 29.09-2.10.2021 roku w Katowicach.
Ostatni Kongres PTA w 2018 roku odbywał się pod hasłem „Alergia i środowisko” – teraz idziemy o krok dalej proponując hasło „Alergie a zdrowie Ziemi”. Po raz pierwszy w historii Kongres PTA jest organizowany na Górnym Śląsku – regionie Polski, który tak intensywnie został zmieniony przez działalność człowieka. Ludzie odcisnęli i odciskają silne piętno na ekosystemie naszej planety. Jesteśmy świadkami zmian w czasie pór roku, strefy klimatyczne przesuwają swoją geograficzną lokalizację, a aktualny stan atmosfery jest dziełem niema każdego – od działalności wielkich fabryk, po ciągle obecne „kopciuchy”. Jak w tym wszystkim odnaleźć alergie i samą alergologię? Każdy lekarz praktyk bez trudu dostrzeże zmiany cywilizacyjne w niemal każdym aspekcie swojej pracy – zmieniają się okresy pylenia roślin, pojawiają się zupełnie nowe pyłki nieznane wcześniej w naszym klimacie, rośnie liczba alergii i nietolerancji pokarmowych. To, co dla naszych nauczycieli i mistrzów z przeszłości stanowiło jedynie ciekawostkę czy egzotykę, staje się dla nas elementem codziennej pracy z pacjentem. Ziemia nie pozostaje obojętna na naszą aktywność, a alergolodzy widzą tego objawy obserwując stan zdrowia naszych chorych.
Od kilkudziesięciu lat obserwujemy w alergologii ewolucyjny rozwój. Czy jednak jest szansa na rewolucję? Czy w najbliższym czasie będziemy świadkami przełomu w diagnostyce i terapii chorób alergicznych? Czy cicha praca w laboratoriach da spektakularne efekty na światową skalę? Tego teraz nie wiemy, może się to wydarzyć za miesiąc, za rok lub właśnie w trakcie XIV Międzynarodowego Kongresu PTA. Nie wątpię, że Komitet Naukowy tego wydarzenia, pod przewodnictwem prof. Macieja Kupczyka z udziałem najwybitniejszych polskich alergologów, zadba o najwyższy poziom programu naukowego, który połączy akademickie podejście z praktyką naszej codziennej pracy z pacjentem. Oferta edukacyjna Kongresu obejmie wspominane wcześniej nowości, których zawsze jesteśmy ciekawi, ale również pogłębione analizy metod diagnostycznych i terapeutycznych, które stosujemy na co dzień.
XIV Międzynarodowy Kongres PTA będzie także czasem podsumowań i sprawozdań z trzyletniej działalności naszego Towarzystwa – prowadzonych szkoleń, statutu specjalizacji alergologicznej czy działań na rzecz milionowej grupy naszych pacjentów. Mam nadzieję, że każdy dzień będzie przynosił w tej materii nieustający postęp.
Ufam, że jak każdy z dotychczasowych Kongresów, także ten zapisze się w naszej pamięci świetną merytoryką, doskonałą organizacją oraz przyjemną atmosferą, za którą się tęskni niezwłocznie po powrocie do domu.
Do zobaczenia w Katowicach!
Prof. Marek Kulus
Prezydent
Polskiego Towarzystwa Alergologicznego